Jak przeliczyć rabat potransakcyjny w wewnątrzwspólnotowym nabyciu
W przypadku korekt z przyczyn o charakterze wtórnym, które nie istniały w momencie realizacji transakcji pierwotnej i nie podlegały udokumentowaniu, mamy do czynienia z nowymi okolicznościami, które rozlicza się w momencie ich zaistnienia.
Spółka (podatnik VAT czynny i VAT UE) kupuje towary (WNT) od kontrahenta z Francji. Na podstawie faktur otrzymanych od unijnego kontrahenta spółka dokumentuje transakcje WNT dowodami wewnętrznymi (faktury wewnętrzne) - na ich podstawie rozliczany jest VAT. Dostawca udziela spółce rabatu potransakcyjnego, który dokumentowany jest fakturami. Faktury korygujące „in minus" są wystawiane po transakcji i po wystawieniu faktury pierwotnej (informacje o ewentualnej korekcie nie są znane w momencie wystawiania faktur pierwotnych).
Niezwłocznie po otrzymaniu faktury korygującej, w tym samym okresie rozliczeniowym, spółka wystawia wewnętrzne dowody korygujące (faktury wewnętrzne korygujące), zmieniające podstawę opodatkowania i kwotę VAT „in minus". Spółka rozlicza VAT w dacie wpływu zagranicznych faktur korygujących, wystawionych w euro. Spółka przelicza je stosując kursy średnie NBP. Czy w przypadku otrzymania faktury korygującej do przeliczenia jej na złote należy stosować kurs z dnia wystawienia faktury pierwotnej, która jest przedmiotem korekty? – pyta czytelnik....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta